Kargo ve Teslimat

Siparişimi ne zaman teslim alabilirim?

Hafta içi saat 12:00'ye kadar sipariş verdiğinizde aynı gün kargoya verilecektir. Cuma günü saat 12:00'dan sonra, hafta sonu ve resmi tatillerde verilen siparişler ilk iş günü işleme alıp kargoya verilecektir. Siparişiniz stoğumuzda mevcut değil ise 7 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Kargo takip no e-posta yoluyla alacaksınız. Teslimat süresi bulunduğunuz yere ve kargo şirketinin ne kadar meşgul olduğuna bağlıdır ancak genelde 1-4 iş günü arasında teslim edilir.

 

Sokağa çıkma yasağı ve resmi tatiller

Resmi tatillerde ve dışarı çıkmanın yasak olduğu dönemlerde teslimat değişiklik gösterebilir. Detaylar için bizi arayınız.

 

Siparişim ben yokken gelirse ne yapmalıyım?

Belirtilen adreste olmamanız durumunda siparişiniz en yakın Kargo şubesine teslim edilir ve size bilgi notu bırakılır. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almanız gerekmektedir.

 

Sesli dosya paylaşımı nasıl yapılıyor?

Sesli dosya GMAIL adresininize gönderiliyor ve 5 gün içerisinde indirmeniz gerekiyor.

 

Kapıda ödeme seçeneği var mı?

Korona virüsü nedeniyle kapıda ödeme seçeneği kullanılamıyor. Web sayfamızdan sipariş verebilirsiniz ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartınız yoksa havale yapabilirsiniz. Havale ile ilgili detay bilgi almak için telefonla iletişime geçiniz.

 

Sipariş verildikten sonra müşteri teslimat adresini değiştirmek istediğin de sipariş kargoya verilmediği takdir de info@fymol.com adresine sipariş numarası ile birlikte e-mail gönderilerek değiştirebilir.

 

Siparişinizin en kısa zamanda adresinize teslim edilebilmesi için sipariş tarihinden itibaren en fazla 5 gün içinde ödeme işleminin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

 

Kargo ücretleri sipariş esnasında müşteriye gösterilmektedir.

 

Ürün değişimi, iadesi veya teslim adresinin yanlış verilmesi durumlarında oluşacak kargo masrafları müşteriye aittir.

 

Sipariş müşterinin teslimat adresinin olmadığı sırada geldi ise kargo şirketinin en yakın şubesinden giderek alınabilir.

 

Teslimatın gecikmesi veya benzeri gibi durumlarında bizimle iletişim kısmında belirttiğimiz e-posta adresimiz ya da telefonumuzdan irtibata geçebilirsiniz. Görüşmelerinizde ve yazışmalarda mutlaka sipariş numaranızı belirtiniz.

 

Kargonuzu teslim alırken hasarsız aldığınızdan emin olmalısınız. Teslim aldıktan sonra kargo şirketinin sorumluluğu kalktığından lütfen ürünle ilgili bir problem olduğunu gördüğünüzde kargo firmasına tutanak hazırlatınız ve kargoyu teslim almayınız.

 

Ödeme bilgilerinde veya teslimat adresinde bir sorun oluşması durumunda sizinle, belirtmiş olduğunuz e-posta adresi veya telefon numaraları ile irtibata geçilecek; 15 gün içinde teslim edilemeyen siparişler iptal edilecektir.

 

Sitemizde stoksuz çalışılmaktadır. Verdiğiniz siparişlerde tedarikçi firmaların stoklarında bulunmayan ürünler yüzünden gecikmeler yaşanabilir. Bu gibi durumlarda telefon veya e-postanızdan mutlaka size ulaşılarak haber verilecektir.

 

 

Kapat